No i stało się: karoseria wgnieciona, pogięte drzwi, popękane elementy plastikowe, światło rozsypało się w drobny mak, a lewe koło chyba jest krzywe. Kolizje zdarzają się. To nic fajnego, go samochód w ułamku sekundy wyhamowuje z 40 na godzinę do zera, a przy okazji poduszki wybuchają w twarz. No ale i tak się zdarzają. Czy samo zdarzenie na drodze to jedyna nieprzyjemność? I czy są jakiekolwiek podstawy, żeby obawiać się o to, że nikt nie naprawi Twojego samochodu?
Do czego przydaje się odszkodowanie z OC sprawcy kolizji?
OC to ubezpieczenie z odszkodowania cywilnego. W Polsce jest obowiązkowe, a szczególnie przydaje się wtedy, gdy stałeś się ofiarą kolizji albo wypadku. Do czego się przydaje? Do tego, abyś nie musiał płacić z własnej kieszeni za poniesione lub odniesione straty. Skoro każdy samochód musi posiadać ważne OC, to teoretycznie zawsze możesz mieć pewność, że firma ubezpieczająca pojazd sprawcy pokryje wszystkie straty przez niego spowodowane. O jakich stratach mowa?
W innym naszym poradniku wyjaśniamy szczegółowo, że możesz się ubiegać nie tylko o pieniądze na naprawdę uszkodzonego pojazdu lub na naprawdę we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie. Możesz dopominać się auta zastępczego, odszkodowania za poniesione straty, zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, renty, a także zadośćuczynienia za doznany ból i cierpienie. Ale o jakich kwotach mówimy?
Zostańmy przy temacie kolizji, ponieważ jest ich znaczenie więcej niż wypadków i stanowią zdecydowanie mniejsze pole do nieporozumień. Różnica między wypadkiem a kolizją jest prosta, wręcz intuicyjna. Kolizja oznacza zderzenie – w naszym przypadku chodzi o zderzenie dwóch pojazdów. A wypadek brzmi drastyczniej i rzeczywiście taki jest, bo w wypadkach cierpią ludzie. Jeżeli więc mówimy o kolizji, to rozpatrujemy jedynie uszkodzenie samochodu przez sprawcę.
Co się dzieje z samochodem po kolizji?
Co się dzieje z uszkodzonym samochodem? Na koszt ubezpieczyciela zostaje odholowany do warsztatu. Do którego warsztatu? Tak naprawdę to Ty wybierasz. Od Ciebie zależy, czy naprawy podejmie się autoryzowany serwis samochodowy, nieautoryzowany, czy może żaden z nich, bo Twoim celem będzie uzyskanie pieniędzy na samodzielny zakup części zamiennych.
Jak już wspomnieliśmy, to Ty decydujesz, gdzie powinny przebiegać naprawy. Ale o wielu rzeczach decyduje ubezpieczyciel. To on wskazuje rzeczoznawcę. Ten specjalista – korzystając z katalogu części zamiennych i cen usług – określa, ile wyniesie suma do zwrotu lub w jakim przedziale budżetowym muszą się zmieścić naprawy. W takim razie co w sytuacji, gdy oryginalne części warte są 10 tysięcy złotych, a zamienniki będą kosztować tylko 4000 złotych?
Odpowiedź wydaje się oczywista: jeśli nie udowodnisz, że ma być inaczej, to rzeczoznawca przyjmie do swojej wyceny koszt tańszych zamienników. Ale warto wiedzieć, że gdy Twój samochód jest nowy lub zabytkowy, to masz większe szanse, aby otrzymać świadczenia w wysokości oryginalnych części. Po prostu zwróć na to uwagę rzeczoznawcy. A nawet gdy Twój samochód jest nieco starszy, Ty natomiast uważasz, że należy mu się to, co najlepsze, to pamiętaj, że decyzja rzeczoznawcy to nie jest wyrok. Możesz się od niej odwołać.
Czy da się zarobić na kolizji? Oczywiście, że nie – to nieplanowane zdarzenie, które może zostać zrekompensowane finansowo przez firmę ubezpieczającą samochód winowajcy. Czy ta kwota pokryje części i koszty naprawy w takim stopniu, że auto wyjedzie jak nowe? Zazwyczaj nie. Jednak wystarczy, aby auto działało jak przed kolizją.
Kolizja drogowa nie należy do przyjemnych przeżyć. Żaden kierowca nie chce jej doświadczyć. Stara się za wszelką cenę jej uniknąć. Gdy dojdzie do stłuczki, konieczna jest naprawa auta. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odszkodowania z OC sprawcy kolizji; Tychy przykładowo mogą być miejscem wypadku. Na pewno ciekawi Cię, ile możesz uzyskać odszkodowania.
Każda osoba poszkodowana może liczyć na to, że dostanie odszkodowanie z OC sprawy kolizji
Obowiązujące przepisy dobrze chronią osoby, które są poszkodowane w czasie kolizji drogowej. Możesz dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji, a Tychy czy dowolne inne miasto obejmują te same przepisy prawa.
Kto wypłaca odszkodowanie?
Każdy kierowca w Polsce musi posiadać polisę. Dlatego jeśli zostanie spowodowana szkoda, kierowca nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Robi to towarzystwo ubezpieczeniowe. Osoba poszkodowana może wybrać też, w jaki sposób zostanie rozliczona szkoda. Jeśli zaś chodzi o sposób wyliczania wysokości odszkodowania, wszystko zależy od:
- rodzaju i rozmiary szkody,
- polityki, stosowanej przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Możesz czekać na rozliczenie w formie przelewu, ale też możesz wybrać rozliczenie bez pieniędzy. Najczęściej wybierany sposób rozliczenia szkody przez kierowców to ten bezgotówkowy. Jeśli się na niego zdecydujesz, najpierw musisz wybrać warsztat, w którym chcesz naprawić auto. A potem podpisać z tym warsztatem umowę.
Kto dokonuje oględzin auta?
Oględzin auta dokonuje rzeczoznawca samochodowy. Mowa tu o większej kolizji. To rzeczoznawca decyduje, jaka kwota będzie wystarczająca, aby przywrócić auto do stanu sprzed wydarzenia. Robi to na podstawie szkód i oświadczenia. Interesuje Cię jakie odszkodowanie z OC sprawy kolizji możesz dostać?
Jego wysokość może być różna, lecz masz pełne prawo do negocjowania jej, o tym koniecznie należy wiedzieć. Możesz np. chcieć naprawić auto z użyciem oryginalnych części i to w autoryzowanym serwisie. To, że nie chcesz używać zamienników to zresztą bardzo dobry argument, którego możesz użyć w negocjacjach.