W przypadku wypadku/kolizji nie z Twojej winy w wyniku której Twój samochód nie nadaję się do dalszej eksploatacji, wówczas poszkodowany często zadaje sobie pytanie co dalej ? Uszkodzonym pojazdem nie możemy jeździć, więc pozostaje nam jakiś alternatywny środek transportu , a jeśli pojazd był niezbędny do wykonywania pracy zarobkowej pojawia się kolejny problem, ponieważ zostajemy bez środków do życia. Wcale nie musi to tak wyglądać. W obu przypadkach przysługuje nam auto zastępcze z OC sprawcy – to znaczy że wynajem samochodu zastępczego dla nas pokrywa ubezpieczenie osoby, która spowodowała wypadek.
Auto zastępcze z OC sprawcy – komu przysługuje bezgotówkowy wynajem?
Sprawę auta zastępczego z OC sprawcy reguluje podstawa prawna: Art.34 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych[1] oraz Art. 361 Kodeksu Cywilnego[2], 363 K.C.[3] oraz 415 K.C.[4]. Tak więc, nie musimy się niczego obawiać, ponieważ wynajem auta zastępczego z OC sprawcy jest regulowany prawnie..
Warto wspomnieć również o tym, że w myśl postanowienia Sądu Najwyższego to, że poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej nie zwalnia ubezpieczyciela sprawcy wypadku z pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego, ponieważ przysługuje on również w tym przypadku.
Auto zastępcze z OC sprawcy należy się nam nie tylko wtedy, gdy uszkodzeniu uległ samochód osobowy. Koszty wynajmu samochodu pokryje ubezpieczyciel osoby, która spowodowała wypadek.
Pojazd zastępczy przysługuje niezależnie od tego do jakich celów był wykorzystywany – prywatnych czy służbowych.
Samochód zastępczy z wypożyczalni może wynająć właściciel uszkodzonego pojazdu lub osoba upoważniona przez niego np. członek rodziny, która na co dzień użytkuję jego samochód Do wynajmu będą potrzebne takie dokumenty jak:
- Dowód osobisty.
- Prawo jazdy.
- Dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, który potwierdza kto jest właścicielem auta.